Kvašení je asi nejčastějším způsobem konzervace zeleniny. 

Ačkoliv nejčastěji využíváme kvašení pro konzervaci okurek a zelí, můžete naložit téměř cokoliv.
Fermentovaná zelenina není jen takový dobrý salátek, jedná se o tzv. „funkční potravinu”.

Přijďte se o benefitech kvašených potravin dozvědět víc a také si vyrobit své vlastní vzorky.

Většina fermentačních procesů je známa již od starověku.
Ve chvíli, kdy začaly nasbírané nebo uskladněné suroviny kvasit, lidé samozřejmě netušili, o jaké procesy se jedná a co je způsobilo. Zkušenostmi, pokusy i omyly brzy zjistili, že fermentace je ideálním způsobem konzervace většiny potravin. Postupem času dokázali odhalit, které faktory mají špatný vliv a které naopak pozitivní, a jaké techniky pro fermentaci jsou pro kterou potravinu nejlepší.

Některé tradiční kvašené produkty se proto vyrábí více než 15 000 let. 

A proč si vyrábět a jíst fermentované potraviny?

  • chutnají skvěle
  • při kvašení vznikají prospěšné látky: vitamín B, omega-3 mastné kyseliny, probiotika, různé druhy enzymů
  • probiotika pomáhají zpomalit nebo zvrátit některé nemoci, umí zlepšit zdraví střev, podporují trávení a umí dokonce zlepšit i vaši imunitu!
  • díky správné rovnováze střevních bakterií a dostatku zažívacích enzymů můžete absorbovat více živin z potravin, které konzumujete. Jednoduše vstřebáte mnohem více živin z jídla, které jíte.
  • tráví se lépe než v syrovém stavu, lidský organismus je méně zatěžován
  • mají pozitivní vliv na hubnutí 
  • atd.

Po besedě (17.00-18.00) se budeme věnovat praktické části a v rámci WORKSHOPU si každý vyrobí 2 sklenice vlastní fermentované zeleniny. 

KDY:                 čtvrtek 2. 11. 2023, 17:00–19:00 
                         (konec není pevně daný, bude podle toho, kdy                                     dokončíte výrobu) 
                 
CENA:              100 Kč/osoba
                         – veškerý materiál a  pomůcky potřebné k prací                                 v rámci workshopu jsou v CENĚ – díky dotaci od                               odboru životního prostředí Statutárního města Brna 
                           
VĚK:                 dospělí, děti

KAPACITA:       3 – 20

CO S SEBOU:   
– dobrou náladu, otevřenou mysl  
– pokud možno, doneste si 2 sklenice od okurek (0.7l)

LEKTORKA: 
Martina Sumbalová
vystudovala informatiku, psychologii a žurnalistiku
maminka 3 dětí, akčních kluků 
k ekologii ji to táhlo už od puberty, ale teprve narození prvního syna jí pomohlo lépe si uvědomit souvislosti, skutečně se zamyslet nad tím, co po sobě zanecháváme, a zastavit se, aby mohla udělat první kroky ke změně.
i proto mapuje svou cestu za redukcí odpadu ve své početné rodině, píše blog https://www.reduca.cz/blog/ a je autorkou bezodpadové mapy 

Pokud hledáte, kde nakoupit potřebné potraviny bez obalu. Sháníte ekologickou drogerii bez odpadu. Nebo se chcete zbavit přebytečných věcí a předat je do potřebných rukou. Bezodpadová mapa v tuto chvíli již obsahuje 1801 takových míst.

Přihlášení:

Moc nás to mrzí, ale kapacita byla naplněna. Sledujte, prosím, naše stránky na Facebooku, kde se včas dozvíte o případných volných místech. Děkujeme.

Provoz Rodinného centra Jasmínka podporuje:
– Městská část Brno-Líšeň,
– Statutární město Brno (odbor školství, odbor zdraví),
– Jihomoravský kraj

Přednášky a workshopy s tematikou udržitelného života realizujeme díky podpoře odboru životního prostředí Statutárního města Brna: projekt V Rodinném centru Jasmínka se učí udržitelnému životu děti i dospělí.

STORNO PODMÍNKY:  
– při odhlášení Vám bude účtován poplatek 10% z ceny = manipulační poplatek za vynaložené administrativní úkony
  spojené se stornem
– při odhlášení méně než 5 dnů před konáním akce možnost vrácení kurzovného zaniká 
  V takovém případě máte možnost poslat za sebe náhradu – pošlete nám pak kontaktní údaje na tuto osobu na náš email rcjasminka@gmail.com

Stornování přihlášky je potřeba zaslat písemně na emailovou adresu rcjasminka@gmail.com .